ЦСПР - центры социально-психологической реабилитации населения и его информирования по вопросам преодоления последствий Чернобыльской катастрофы - являются структурными подразделениями Министерства по чрезвычайным ситуациям Украины. Центры начали создаваться в 1994 году по инициативе ЮНЕСКО в рамках Чернобыльской программы ООН - в Украине, России и Беларуси. В Украине работает 5 реабилитационных центров - в Бородянке, Боярке, Иванкове, Коростене и Славутиче. Об основных задачах ЦСПР, реализованных и реализуемых программах, проектах, а также о текущей работе наших специалистов вы сможете узнать на страницах портала CSPR.info и на сайтах-спутниках - блоге, форуме, веб-визитке, региональных и проектных интернет-ресурсах

 
Главная arrow Вопросы и ответы arrow 5. Интернет-конференция: новые ответы.

Консультации психологов, социальных педагогов. Индивидуальная, семейная и групповая работа. Тренинги

Веб-визитка Киево-Святошинского центра социально-психологической реабилитации (г.Боярка)
5. Интернет-конференция: новые ответы. Версия для печати Отправить на e-mail
18.04.2008

Відповіді на запитання, які були отримані в ході проведення Міжнародної інформаційної Інтернет – конференції, приуроченої 22-им роковинам Чорнобильської катастрофи (з 25 березня по 10 квітня 2008 року)

Відповідає Завідуючий відділом радіаційної гігієни ДУ «Інститут гігієни і медичної екології ім.О.Марзеєва АМНУ», лауреат Державної премії України, проф. І.П. Лось.
 
Питання: Чи є елементи, що нейтралізують дію цезію і стронцію в організмі людини?
Відповідь:
Дія радіоактивних цезію і стронцію, що потрапили в організм людини, визначається кількістю поглинутої цим організмом енергії, яка виділяється радіонуклідами під час їх розпаду. Нам невідомі ті «елементи», що можуть нейтралізувати «дію» випромінюваної енергії.
Напевно, автора питання цікавлять шляхи (методи) захисту людини від можливого несприятливого впливу цих радіонуклідів на організм. Їх багато, але основні наступні:
1) Зменшення кількості цих радіонуклідів в середовищі, що оточує людину шляхом дезактивації;
2) Зменшення надходження в організм людини радіонуклідів з продуктами харчування (питною водою, повітрям). Наприклад, в ситуації аварії на ЧАЕС на даний час основним дозоутворюючим радіонуклідом є цезій-137. Він один визначає, в середньому, більше 90% всієї сумарної дози від усіх радіонуклідів аварійного походження, а основним джерелом його надходження в організм є молоко. Отже, найбільш розумним є отримання «чистого» молока. Це можна зробити багатьма шляхами:
a. зменшенням забруднення кормів корів агрохімічними методами;
b. заміною забрудненого молока на чисте або отримання чистої молочної продукції (сира, масла і т.д.) спеціальними технологіями.
Всі ці методи добре відомі і широко використовувались в післяаварійні роки.
 
Питання:
Добрий день, скажіть будь-ласка, як впливає Чорнобильська катастрофа на сучасну екологічну ситуацію в Україні? У чому полягають головні уроки Чорнобиля і як іх врахувати зараз?
Відповідь:
Вплив аварії на екологічну ситуацію, звичайно, є і він значний. Але для більш точної відповіді необхідно знати, що Ви розумієте під терміном «екологічна ситуація». Це здоров’я людини чи здоров’я рослин, тварин, їх розмаїття тощо. Потрібно уточнення – що таке здоров’я і т.д. Наприклад, чорні лелеки є дуже рідкими видом і мені, жителю України, ніколи не вдавалось їх побачити. Після відселення людей з 30-км зони ЧАЕС там поселились ці лелеки (2 сім’ї). Мені вдалось їх побачити. Це наслідок аварії. Але як його оцінити, позитивно чи негативно?

Головні уроки Чорнобиля – це ті, що пов’язані зі здоров’ям людей. Їх багато. Це і засекреченість всіх аспектів аварії (сьогодні це вважається головним уроком і вважається неприпустимим), відсутність необхідної інформованості населення, проведення демонстрації на 1 травня тощо. Всі зусилля спеціалістів в перші після аварії дні були націлені на об’єкт (4-й блок станції, що виправдано з позицій сьогодення), але про захист населення ніби забули. Це призвело до дещо запізнілої евакуації. Є також багато позитивних уроків. Наприклад, високий рівень організації евакуації мешканців м. Прип’ять та населення 30-км зони, що було підтверджено даними супутникової розвідки та визнано світовою спільнотою.
Безцінні та унікальні уроки Чорнобиля – це той важливий аспект аварії, який ми отримали величезною ціною і який повинен неуможливлювати повторення його. Це наше національне надбання і воно повинне слугувати людям.
На жаль, як спеціаліст в питаннях протирадіаційного захисту, я не можу стверджувати, що в подальшому у нас з ядерними технологіями не буде прикрих повторень ситуацій минулого. Надію на краще дає те, що в Державному комітеті ядерного регулювання, в Міністерстві надзвичайних ситуацій, тобто в структурах, що безпосередньо працюють в сфері швидкого реагування на випадок радіаційної аварії є однодумці, які розділяють мою стурбованість і розуміють важливість уроків Чорнобиля для майбутнього країни.
 
Питання:
Чи можна харчувати дітей продуктами місцевого виробництва? Якщо діти вживають таку продукцію в їжу, чи не буде це мати якихось небажаних наслідків в майбутньому?
Відповідь:
В багаточисельних експериментальних дослідженнях по вивченню біологічної дії іонізуючих променів (радіації) показано, що ймовірність реалізації негативних наслідків опромінення для здоров’я залежить тільки від величини дози – кількості енергії, поглинутою одиницею маси органу, тканини чи тіла людини.
Сьогодні відомо, що найбільші дози опромінення населення України створює природний радіоактивний газ радон, який виділяється з землі тієї території, де стоїть будинок та накопичується в повітрі його приміщень, попадає в легені людини і їх опромінює.
Сумарна доза від всіх джерел опромінення (природними та “чорнобильськими” радіонуклідами, джерелами в медицині) в середньому становить біля 6 мЗв в рік. При цьому радон створює біля 4 мЗв в рік (біля 70 % сумарної дози). Радіонукліди “чорнобильського” походження (в основному це цезій-137 в продуктах харчування місцевого виробництва) на забруднених територіях в домінуючій більшості створюють дозу значно меншу 1 мЗв в рік (нормативу допустимого опромінення в ситуації аварії на ЧАЕС).
Сподіваюсь, відповідь на Ваше запитання вже очевидна. Вентиляція приміщення, яка приводить до зменшення радону в повітрі є більш ефективною мірою захисту здоров’я дитини від опромінення, ніж не дозволяти їй вживати продукти місцевого виробництва.
 
Питання:
Что необходимо употреблять, чтобы уменьшить накопление радионуклидов в организме человека?
Відповідь:
Різні радіонукліди по різному ведуть себе в організмі людини. Найбільш значимими (в біологічному розумінні слова) є наступні:

1) Радіоактивні йоди: короткоживучі і вибірково накопичуються в щитоподібній залозі. Розпадаються на 50 % за період від кількох годин до кількох діб (йод-132 – 2,3 год, йод-131 – 8,04 доби). Тому величина дози (міра опромінення щитоподібної залози) росте дуже швидко, так як кількість актів розпаду (випромінювань) за одиницю часу дуже велика. Через приблизно 2 місяці з моменту надходження в навколишнє середовище йод-131 зникає (розпадається в стабільний інертний газ ксенон, який вважається нешкідливим);

2) Радіоактивні цезії, де основним з позицій захисту від його надходження в організм, є цезій-137 (період розпаду на 50 % складає 30 років). Як і дуже важливий для нормального функціонування організму – калій, цезій відноситься до першої групи лужних елементів. Абсолютно непотрібний людині або будь-якій іншій біологічній системі. Його дуже мало в природі і біологічне життя на планеті зароджувалось без цезію. Але саме те, що він «схожий» на калій, він повністю надходить (всмоктується) в рідини організму (кров), якщо надійшов у шлунок чи легені. Як і калій, розноситься по всьому організму і «сідає» в м’язові клітини. Розпадаючись, опромінює весь організм. Виводиться з організму на 50 % по закону метаболізму калію за час від 10 діб (для дитини до 1 року) до 100 і більше діб (для дорослих);

3) Стронцій-90, природний радій-226 або їх інші ізотопи є аналогами необхідного для людини кальцію, основного «будівельника» кісток (усі вони є лужними елементами другої групи таблиці Менделєєва), осідають в кістках скелету. Тому ці радіонукліди практично не виводяться з організму. Темп обмінних процесів в кістках дуже уповільнений, а періоди розпаду на 50 % відносно великі (стронцій-90 – 28 років, радій-226 – 1600 років).

Всі радіонукліди потрапляють в організм або з повітрям, що вдихається в період проходження радіоактивної хмари (години – доби після аварії), або з продуктами харчування і водою протягом усього післяаварійного періоду з урахуванням їх темпу розпаду.

Звідси наступні висновки:

1. Практично усі радіонукліди як природного, так і штучного походження з організму не виводяться. Усі написи на рекламах різного роду препаратів, що «виводить радіацію», є неправдивими.
Ті препарати, що застосовуються в окремих випадках заради врятування життя людини, в організм якої потрапила величезна кількість певного радіонукліда, самі по собі дуже шкідливі і не можуть використовуватися без нагляду лікаря.

2. Найбільш ефективним методом захисту від опромінення в такій ситуації є блокування шляхів надходження радіонуклідів в організм. Зафіксовано наявність їх в повітрі – закритися в приміщенні, не виходити гуляти на вулицю. Не споживати «брудні» продукти харчування. При бажанні отримати «чисті» продукти харчування можливо і т.д.
Все це було реалізовано в ситуації Чорнобильської аварії і підтвердило правильність таких дій.
Приклад: найбільш «брудним» в радіаційному плані продуктом харчування на забруднених територіях є гриби. Ретельно почистивши, помивши їх і перекип’ятивши, Ви отримаєте зменшення вмісту цезію в них в десятки разів.
Але цезій все-таки залишиться незалежно від тривалості кип’ятіння. Тому довго кип’ятити – шкодити продукту. Ну не їжте ці гриби. З Вами від цього нічого не трапиться. Правда, і від цезію, що залишився в грибах, теж нічого не трапиться. Вибір за Вами.
 
Питання:
Какие меры по безопасному проживанию населения актуальны для жителей 4-й зоны?
Відповідь:
Такие, как и для всех жителей страны – вести здоровый образ жизни.
 
Питання:
Насколько актуальны рекомендации вываривать мясо и сливать воду для 4-й зоны?
Відповідь:
Абсолютно неактуальны. Мерой опасности есть доза. В 4-й зоне дозы облучения за счет радионуклидов аварийного происхождения низкие, составляют десятые доли мЗв в год. От природных радионуклидов средние дозы облучения составляют 5-6 мЗв в год. Поэтому выпаривание мяса может привести к уменьшению дозы на сотые-тысячные доли мЗв в год.
По аналогии: бессмысленно в магазине утверждать, что Вам недовесили, например, 2 или 5 мг колбасы в заказанных Вами 200 граммах.
 
Питання:
Насколько изменился уровень радиации в Киеве и Славутиче за последние 20 лет?
Відповідь:
Если период распада на 50% основных дозообразующих радионуклидов – цезия-137 составляет 30 лет, стронция-90 – 28 лет, то легко определить, что уровень уменьшился, как минимум, на 33-35%.
Смыв дождями тоже дал примерно столько же. Подтверждением этого есть значение мощности дозы, которая в Киеве (по данным Госкомгидромета) соответствует доаварийным значениям.
 
Питання:
Можно ли собирать грибы и другие дары лесов в районе Славутича и на близлежащих территориях.
Відповідь:
По-видимому вопрос задан жителем Славутича. Именно в этом городе сконцентрированы специалисты в вопросах радиационной безопасности.
Ответ уже мною давался. Повторяю, это дело Вашего выбора: соберете или не будете собирать – ничего с Вами не случится.
 
Питання:
Каким образом родителям следует обучать детей как вести себя в чрезвычайных ситуациях?
Відповідь:
Это очень серьезный вопрос и дать краткий на него ответ невозможно. Если Вы родитель, то должны знать, как обучать своего ребенка, например, не играть с огнем.
 
Питання:
Яка категорія населення відчула на собі найбільший негативний вплив наслідків аварії на ЧАЕС?
Відповідь:
Найбільший негативний вплив аварії на населення села. Серед жителів села – діти.
Якщо говорити про найбільші дози опромінення жителів країни – то це ліквідатори аварії першого, 1986 року (працівники станції, військові, включаючи мобілізованих, яких називали «партизанами», залучені до ліквідації аварії спеціалісти тощо).
 
Питання:
Есть ли определенные нормы употребления в пищу свежей рыбы, выловленной в водоемах, которые расположены в 3-4 зонах?
Відповідь:
Нам такие нормы неизвестны.
 
Питання:
Безопасно ли купаться в Днепре?
Відповідь:
Безопасно при условии выполнения всех правил безопасности. С позиций радиационного фактора – безопасно.
 
Питання:
Какие овощи и фрукты можно безопасно выращивать в 3-4 зонах?
Відповідь:
Любые.
 
Питання:
Способствует ли алкоголь выведению радионуклидов из организма?
Відповідь:
Ни одной строго научной публикации нам за все послеаварийные годы не удалось обнаружить, где бы утверждалось, что способствует.
 
Питання:
Чи існують в Україні науково-обґрунтовані документи та захисні контрзаходи по зменшенню впливу радону і його ДПР на організм людини? Як це питання вирішується в таких країнах як Швеція, Фінляндія?
 
В СРСР не існувало нормативів стосовно радону. Але в 1985 р. МОЗ України вперше на теренах СРСР відкрив фінансування наукової роботи з метою вивчення опромінення населення джерелами радіоактивності природного походження, в тому числі і радоном. Якраз я був науковим керівником цієї теми. Робота проводилась в НДІ загальної та комунальної гігієни МОЗ УРСР (тепер це Державна установа "Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва АМН України"). Результати цієї роботи покладено в основу перших нормативів стосовно радону, які були Головним державним санітарним лікарем листом від 27.06.1990 р. в адрес санітарно-епідеміологічних станцій рекомендовані до використання.

Сьогодні в нормах радіаційної безпеки України 1997 р. (НРБУ-97) приведені відповідні нормативи вмісту радону в повітрі житлових приміщень та робочих місць. Наприклад, це 50 Бк?м-3 для житла, що здається в експлуатацію та 100 Бк?м-3 для житла, що експлуатується і т.д. Це стосується радона-222, норматив дається в термінах еквівалентної рівноважної об’ємної активності.

Судячи з заданого питання, в мене склалось враження, що Ви маєте відношення до проблеми радіаційної безпеки і знаєте всі використані мною терміни. Якщо потрібні пояснення – задавайте питання.

Сьогодні ми маємо в нашій базі даних біля 30 000 результатів вимірювань радону з місячною експозицією та високими гарантіями надійності цих результатів (наявність в лабораторії робочого еталону радону, співставлення результатів вимірювань з зарубіжними лабораторіями тощо).

Отримані результати свідчать, що радон на території України створює найбільші дози опромінення її жителів і серед усіх джерел іонізуючого проміння є першочерговим в проблемі захисту людини від опромінення.

Співпраця в цих питаннях з інституціями інших країн, що для нас є дуже важливим, а в даний час - зі спеціалістами Швеції, показала, що в Україні проблема радону визначається архітектурно-планувальними аспектами нашого житла, в Швеції, Фінляндії – геологічними аспектами території. А це значить, що на території України легше боротись з радоном в повітрі житла, ніж в Швеції, наприклад.
Багато цікавого і важливого для нас дають такі контакти. Так, заплановано видання українською мовою каталогу захисних заходів від радону Швеції, проведення відповідних семінарів, обмін методичними та інформаційними матеріалами тощо.
 
Питання:
Скажите, пожалуйста, проживают ли в г. Припять люди? Есть ли персонал, обслуживающий и наблюдающий за ЧАЭС и если есть, то где он живет? И через сколько лет радиация в Зоне начнет ослабевать и возможно ли возвращение людей в г. Припять?
Відповідь:
В г. Припять люди не проживают. Возвращение людей в г. Припять невозможно. Персонал, обслуживающий атомную станцию, проживает в специально построенном г. Славутич.
 
Питання:
Какова возможность переноса радиоактивных веществ с загрязнённых территорий, при природных (лесных, торфяных, степных) пожарах, продуктами горения, например дымом. Уменьшается или увеличивается доза радиации во время и после природного пожара?
Відповідь:
Проведенные исследования во время пожара в 30-км зоне, в которых и мы принимали участие, показали, что возможность переноса существует, но с позиций дозы облучения это ничтожная величина.
Вообще ветровой перенос радиоактивности с пылью, дымом на дозу практически не влияет, если обеспечивается защита от основных факторов – пыли или дыма.
 
Питання:
Существуют ли специальные строительные нормы, правила которыми необходимо руководствоваться при проектировании, эксплуатации объектов атомной промышленности?
Відповідь:
Да, существуют, но не в Украине. Основным документом, по нашему мнению, есть тот, который предписывает правила защиты здоровья человека. В СССР действовал документ «Санитарные правила проектирования и эксплуатации АЭС» с 1978 г. В России сегодня действует аналогичный документ. В Украине пока документа с таким названием нет.
 
< Пред.   След. >

Голосования

Как настроение?
 

Статистика

Участников: 123
Новостей: 392
Ссылок: 47
Портал


Rambler's Top100

Сервер
Статистика посещаемости проектов ЦСПР

Каталоги
Zbir.info - Каталог каталогов
Каталог Хороших Сайтов

Трансляция